OŠ ARTIČE

Mi smo oziroma še bomo skozi vse leto nekaj delali na temo Vstopa Slovenije v EU:

- 2. in 3. razredi so v decembru predstavili svoj projekt Slovenija v EU za svoje starše in ostale učence šole (kratko predstavitev vidite lahko na naši spletni strani)
- v mesecu marcu bomo v goste povabili našega domačina uglednega gospoda dr. Milana Jazbeca, ki je bil med drugim tudi veleposlanik na Švedskem
- učenci višje stopnje bodo na razrednih urah predelali knjižico Slovenija v Evropski uniji? in nato bomo konec marca izvedli šolski kviz in dobili velikega zmagovalca
- ker se dopisujemo s šolo s Poljske, smo se dogovorili, da bomo drug drugim malo več povedali o naših večjih mestih in slavnih ljudeh
- ker smo tudi v Comenius projektu bosta dve naši učiteljici marca odpotovali v Rim na srečanje šol, ki v projektu sodelujejo.

- Seveda pa na šolskih hodnikih pripravljamo malo večjo predstavitev vsega, kar zadeva EU, zato bomo to poslikali in predstavili na spletnih straneh naše šole. In vam javili, ko bo gotovo, da boste lahko pogledali.

 

OBISK DR. MILANA JAZBECA NA OŠ ARTIČE


V sklopu priprav na vstop v EU smo se na šoli odločili, da v našo sredino povabimo nekdanjega učenca naše šole dr. Milana Jazbeca, ki trenutno dela kot sekretar na Ministrstvu za obrambo, pred nekaj leti pa je bil pomočnik veleposlanika na Švedskem.

Dr. Milan Jazbec je otroštvo preživel v Spodnji Pohanci, zato je osnovno šolo obiskoval v Artičah. Predvidevamo, da je bil bister in priden učenec. Takrat niti pomislil ni, da bo kdaj pristal na mestu diplomata, kajti njegova želja je bila biti športni novinar. Iz novinarstva je diplomiral leta 1981, dve leti pozneje pa še iz obramboslovja. Funkcijo diplomata pa opravlja od oktobra 1987. Aktivno govori angleški in nemški jezik ter jezike naših južnih sosedov. Opravljal je različne funkcije od konzula do predavatelja na univerzah po svetu.

Napisal je 5 knjig in eno izmed njih, Diplomacija in varnost, je poklonil naši šoli. Ker pa se pripravlja na pisanje knjige o diplomaciji za najmlajše, nas je poprosil, da mu vnaprej napišemo, kaj vse si naši učenci predstavljajo pod pojmom diplomata. Nekaterim odgovorom se je pošteno nasmejal, a na koncu poudaril, da o tem že veliko vemo.

Naloga diplomata je po njegovem zelo zahtevna, a hkrati prijetna, saj veliko potuje in navezuje stike z ljudmi po svetu. Odnose med državami poskuša urejati na prijazen način, hkrati pa mora biti vljuden, potrpežljiv in nabrit. Saj je celo nekdanji ameriški predsednik Truman rekel, naj diplomat »speak softly but carry a big stick«, kar bi pomenilo, da je včasih tudi treba udariti po mizi, če zlepa ne gre.

Sledila je predstavitev EU na primeru razreda in vse, kar je rekel, bo res tudi v EU. Začel je nekako takole… Na začetku se je 6 učencev enega razreda dogovorilo, da bodo med sabo prijatelji, da se bodo pridno učili, da bodo dosegali lepe rezultate. Ko so to videli drugi učenci, so se jim hoteli pridružiti, a ni šlo vse takoj gladko. Če so hoteli postali del tega razreda EU, so morali sprejeti pravila igre in se jih držati. In ker je bil ta razred vse večji zgled vsem ostalim, so se vanj vključevali tudi drugi. In tako nekako bomo v ta razred z majem 2004 stopili tudi Slovenci.

Z vstopom v EU bomo postali skupnost držav, kjer veljajo pravila igre in sodelovanja in zaupanja. Naši učenci bodo imeli možnost poiskati službo v teh državah in diplome na fakultetah v drugih državah bodo priznane tudi pri nas.

Sledila je kopica vprašanj in dr. Jazbec je na vsa z veseljem in duhovito odgovarjal. Ni pa pozabil povedati, da bo znanje jezikov v EU še kako pomembno. Po koncu našega razgovora smo mu pokazali razstavo na hodniku, mu ponudili kuhane štruklje, nato pa je odhitel na obisk k mami, kajti zvečer je imel sprejem pri irskem veleposlaniku, jutri pa že potuje v Švico.

Artičani smo lahko ponosni na dr. Jazbeca, saj smo ugotovili, da kljub ugledu in znanju zna vzpostaviti prisrčen stik tudi z nami, ki o diplomaciji in mednarodnih zadevah naše države nismo veliko vedeli.

Alenka Cizel

 

POROČILO OŠ ARTIČE – POMLADNI DAN 2004


Že na začetku šolskega leta 2003/04 smo se odločili, da se podrobneje posvetimo vstopu Slovenije v EU, zato smo si zadali različne aktivnosti. O Italiji in Romuniji že kar nekaj vemo, saj v Comenius projektu sodelujemo z njimi na temo »Sodelovanje šole s starši in lokalno skupnostjo«.

V novembru in decembru so s projektom »Slovenija v EU« začeli 2.a, 2.b in 3. razred. Naredili so zemljevid članic EU, njihove zastave, se naučili glavna mesta, nekaj besed v tujih jezikih, spoznali znamenitosti posameznih mest in držav ter svoje znanje predstavili staršem in učencem šole v začetku decembra. Veliko presenečenje so pripravili s ponudbo hrane iz različnih držav. Svoje plakate in ves material, ki je pri njihovem projektu nastal, so nam posodili za šolsko razstavo, ki »kraljuje« na šolskem hodniku.

V marcu smo za učence predmetne stopnje pripravili srečanje z našim rojakom dr. Milanom Jazbecem, ki nam je na duhovit in zanimiv način predstavil pomen EU in prednosti, ki jih ta prinaša za Slovenijo, ter vlogo in naloge diplomata.

Zaključek projekta pa je predstavljal šolski kviz na temo »Koliko vemo o EU?«, ki smo ga izvedli za učence od 5. do 8. razreda v sredo, 24. marca 2004. Ekipe razredov so prikazale odlično znanje, a največ točk so zbrali učenci Luka, David in Jure iz 7.b devetletke.

Ker smo na šoli zelo aktivni, smo v goste povabili tudi novinarje, ki bodo pripravili prispevke za svoje časopise in TV oddaje.

In zdaj komaj čakamo na 1. maj 2004, ko bomo ponosno vstopili v EU.

ALENKA CIZEL, vodja projekta
Učitelji, ki so pri projektu aktivno sodelovali, so:
BISERKA PAVLEK
JANA KOVAČIČ
BERNARDKA GREGL
JANJA ROSTOHAR
VLADO CIZL

Hvala tudi vam, ker smo z vašo pomočjo naredili vse to.