OSNOVNA ŠOLA LAVA
PUCOVA 7
3000 CELJE
TEL: 03/ 42 50 900
FAX: 03/42 50 928
E-MAIL: O-LAVA.CE@GUEST.ARNES.SI


OŠ Lava

POROČILO OŠ LAVA


Na naši šoli je preko 400 učencev. Učitelji, njihovi mentorji, smo jim predstavili idejo Pomladni dan v Evropi in kmalu smo lahko želi sadove svojega dela.

Najprej so začeli z aktivnostmi na razredni stopnji. Učenci drugih razredov so povabili starše v šolo in z njimi izdelovali novoletne voščilnice, iskali besedila, ki vabijo k ljubezni in razumevanju med seboj ter se zabavali v prijetni družbi.
Pri pouku so spoznavali države članice EU in nekatere njihove lastnosti. Pogovarjali so se tudi o vojni, miru, prijateljstvu, strpnosti in vse to predstavili z likovnimi deli.

Prvi razred devetletke je potoval s pravljico. Poiskali so kar nekaj junakov pravljic, ki so jim blizu in prihajajo iz različnih evropskih držav (Ostržek, Janko in Metka, Palčica, Pika Nogavička…). Seveda so vse te junake dodobra spoznali in poustvarjali v likovnih, glasbenih, literarnih in drugih ustvarjalnih delavnicah.

Četrtošolci so povabili medse svoje starše in jim predstavili svoje delo v šoli, pokazali kako so se pripravili na pomlad (razstava svilenih rutk v pomladnih tonih). Pripravili so tudi kulturni program in dokazali svojim staršem, da iz malega raste veliko. Sedaj so namreč že veliki in zreli za prvo ljubezen.

23.marca smo tudi mi smo na naši šoli obeležili pomladni dan. Dramska skupina je za vse učence in učitelje šole pripravila kratek program, s katerim so želeli navdušiti za sodelovanje pri projektu še druge. Cilj je bil dosežen.
Sama predstava je temeljila na raziskovalni nalogi, ki govori o tem, kako se mladi radi med seboj družijo, ustvarjajo nove prijateljske vezi in si želijo čim več možnosti za take dejavnosti.
V Celju imamo vsaki dve leti Mednarodni mladinski pevski festival, ki se ga udeležujejo mladi iz vse Evrope. Tako se je rodila ideja, da bi v Celju potrebovali še mladinski hotel, ki bi ponujal mladim še boljše možnosti za to, da bi obiskali Celje, ga spoznali in se spoprijateljili s Celjani.
To idejo so oblikovali še v kratko dramsko igrico in zanimivo razstavo. Učencem in učiteljem so popestrili dan in jih motivirali za nadaljnje delo.

Na predmetni stopnji so se učenci ukvarjali z zgodovino EU, razvojem in idejami. Poglobili so se v prve članice in seveda vse ostale. Izpostavili so najpomembnejše dogodke in ljudi. Proučevali so jih tudi z geografskega vidika. Pri matematiki so preverjali in primerjali med seboj različna števila (velikost, število prebivalcev, vere, zdravje, umrljivost, BDP,…). Posebno poglavje so bili simboli (zastave, himne,…), v katere so se poglobili petošolci in pripravili celo kviz za sklepno prireditev.

Sedmi razred devetletke se je ukvarjal z literaturo in povzetek tega oblikoval v kulturni program za starše. Tako so podrobneje spoznali nekatere največje umetnike besede v Evropskem prostoru, označili obdobje v katerem so ustvarjali in seveda njihov vpliv na naše pesnike in pisatelje.

Petošolci so dali pod drobnogled likovno umetnost in pripravili zanimivo razstavo največjih Evropskih likovnih ustvarjalcev.

Ne smemo pozabiti še na osmošolce, ki so nadarjeni za jezike, saj so pripravili zanimivo poročilo o EU v angleškem jeziku.

Člani foto krožka so pripravili tematsko razstavo »Evropa v šoli« in z njo popestrili naše okolje.


Skoraj vse do sedaj naštete skupine so se predstavile tudi na sklepni prireditvi 21.aprila v avli naše šole. Imeli smo eno uro dolg kulturni program, v katerem se je nabralo vsega po malem. Glavno beseda je imela glasba, saj jo razumejo vsi ljudje sveta. Naša dva pevska zbora sta prepevala pesmi različnih evropskih narodov. Spremljala jih je instrumentalna skupina Orff. Prepevanje so popestrili še plesalci, ki so se naučili celo paleto plesov evropskih narodov. Med glasbenimi točkami smo imeli še humorno igrico, kviz, ter nekaj kratkih tekstov o EU z različnih vidikov.
Po končani prireditvi so si starši lahko ogledali razstave vseh skupin, ki so sodelovale pri projektu in okušali tipične dobrote sosednjih dežel, ki so jih pripravili učenci pri gospodinjstvu. To je bilo seveda najbolj zanimivo, saj so vse dobrote kmalu izginile v ustih naših obiskovalcev.

S sklepno prireditvijo je bil naš projekt zaključen. Moram reči, da smo bili s končnimi rezultati zadovoljni in mislim, da se bomo še kdaj lotili takšnega velikega projekta.

Seveda pa brez trdega dela in skrbnega vodstva naših mentorjev tega projekta na naši šoli ne bi bilo. Zato bom sedaj naštela vse tiste, ki so pri projektu aktivno sodelovali:
NATAŠA ANDERLIČ
TADEJA EČIMOVIČ
TJAŠA GODUNC
SANJA GOLOB
IGOR KRSTIČ
MARKO KOPRIVA
NATALIJA KOŠIR
KSENIJA KOŠTOMAJ
KSENIJA KRAŠEVEC
GABRIJELA LAVRINC
METKA LESJAK
VESNA LUPŠE
ANA NOVAK
VANJA OSVIRK-KARNER
SONJA POLEGEK
IRENA PURG
DUŠANKA RATAJC
JANJA ROZMAN
ALEKSANDER ŠPEC
BARBARA TURK
ALENKA ŽEROVNIK
BREDA ŽURAN


Celje, 7.5.2004

Vodja projektne skupine
Metka Lesjak