OŠ Prežihovega Voranca, Jesenice

POROČILO O POMLADNEM DNEVU V EVROPI 2004 NA OSNOVNI ŠOLI PREŽIHOVEGA VORANCA JESENICE


Letos je naša šola sodelovala v Pomladnem dnevu prvič. Dogodki in aktivnosti Pomladnega dne omogočajo partnersko povezovanje med šolami po vsej Evropi, zato smo tudi mi poiskali šole, ki so si želeli in si še želijo spoznati Slovenijo, našo majhno državo, ki pa je polna naravnih in kulturnih znamenitosti, ki jih lahko predstavimo tudi drugim.

Naši učenci so opisovali svojo matično državo in spoznavali evropske države ter njihove znamenitosti pri rednem pouku angleškega jezika od 5. do 8. razreda in dodatnem pouku angleškega jezika za 7. razred osemletke ter pri interesni dejavnosti novinarsko literarne dejavnost. Učenci so opisovali Slovenijo v obliki prospektov, pesmi in spisov.

Po različnih slovarjih so učenci petih in sedmih razredov osemletke iskali angleške besede za rastline in živali Slovenije in jih dodali slovenskim besedam, ki jih je pripravila učiteljica biologije.

Pri gospodinjskem pouku so učenci pripravljali jedi evropskih narodov s pomočjo učiteljice, ki je vse poslikala in pripravila plakat.

Pri izbirnem pouku francoskega jezika so pričakali učenci sedmih razredov devetletke pomlad v Parizu.

Pomlad so pričakali tudi otroci v oddelkih podaljšanega bivanja z vzgojiteljicami in z učiteljico s polno aktivnostmi – s peko piškotov, s pripravljanjem skutne kreme, z izdelavo papirnatih rož in z okrasitvijo učilnic, z izdelavo vstopnic na spomladanski ples.

Učenci šolskega glasila Novi Samorastnik bodo pod vodstvom mentorice pripravili prispevek o poteku projekta Pomladni dan.

Naši učenci sodelujejo tudi na različnih nagradnih natečajih:
- na natečaju za najboljši posnetek z digitalnim fotoaparatom,
-- na literarnem natečaju za učence razredne stopnje,
-na literarnem natečaju za najboljšo literarno zgodbo v prozi ali poeziji za učence predmetne stopnje.

Na Pomladni dan smo se začeli pripravljati v začetku marca. 23. marca 2004 ob 10. uri je bila izvedena oddaja po šolskem radiu o samem projektu, trikratnim zvonjenjem na zvonec za mir, minuto tišine v spomin na žrtve terorizma v Španiji ter s kvizom o državah v Evropski uniji. Projekt smo zaključili z razstavo v šolski avli.

Pa vendar se projekt ne bo kar končal. Prihajajo še razglednice in opisi evropskih držav, ki nam jih pošiljajo šole pod vodstvom učiteljev, s katerimi smo navezali stike. Ni samo internet tisti, ki nas povezuje, tudi dopisovanje z razglednicami je še kako koristno.

27. aprila 2004 je bilo poročilo v angleščini o izvedenem Pomladnem dnevu objavljeno na evropski spletni strani.

Vodji projekta: Zdenka Kersnik in Justina Marie Carey
Sodelujoče učiteljice in vzgojiteljice pri izvedbi projekta: Zdenka Kersnik, Justina Marie Carey, Milka Sodja, Snježana Horvat, Katjuša Polajnar, Anita Kosem, Katrca Horvat, Marija Baš, Alenka Derlink, Sonja Berlot, Sonja Šebjanič, Nevenka Fotak-Urbas, Mirjam Janjoš, Mateja Cvetko, Klavdija Jensterle-Kranjc
Sodelujoče učiteljice na natečajih: Mateja Vahčič, Marija Baš, Mateja Kocjančič, Jelka Kusterle, Klavdija Jensterle-Kranjc, Tatjana Otovič


Zdenka Kersnik in Justina Marie Carey